چه فلزاتی را میتوان با تیغ اره نواری M۴۲ برش زد؟

پرمصرف ترین و پر کاربرد ترین تیغ اره نواری، تیغ اره نواری بی متال M۴۲ می باشد، تیغ اره های نواری M۴۲ می توانند بازه گسترده ای از فلزات آهنی و غیر آهنی را برش بزنند، در ادامه این مقاله ما شما را با انواع مختلف تیغ اره های نواری M۴۲ و متریال های برشی آن آشنا خواهیم کرد.
تیغ اره های نواری بی متال M۴۲ دارای جنس بدنه فولاد فنر و جنس نوک دندانه فولاد تند بر (HSS M۴۲ – ۱.۳۲۴۷) می باشند، سختی نوک دندانه های تیغ اره نواری M۴۲ بطور معمول ۶۸ راکول سی (۶۸HRc.) با میزان تقریبی ۴% کروم می باشد، تیغ اره های نواری M۴۲ میتوانند انواع متریال با سختی HRc. ۴۵~۵۰ را برش بزنند.


آرکا صنعت برش اطلس

کمترین زاویه دندانه تیغ اره نواری زاویه °۰ درجه می باشد، حجم براده برداری در این زاویه دندانه بسیار کم می باشد، از این رو مناسب برای برش انواع لوله و پروفیل با گوشت کار کم و فولاد های غیر آلیاژی و فولاد های آلیاژی سبک (کم آلیاژ) با سطح مقطع کوچک و متوسط می باشد.

معمولاً تیغ اره های نواری پروفیل بر دارای زاویه دندانه °۶ درجه هستند، تیغ اره های نواری پروفیل بر علاوه بر زاویه دندانه °۶ درجه دارای طراحی ویژه برای عملکرد بهتر در برش لوله و پروفیل هستند.


آرکا صنعت برش اطلس

پر مصرف ترین زاویه دندانه تیغ اره نواری برای برش مقاطع توپر زاویه °۱۰ درجه می باشد، براده برداری و نفوذ پذیری تیغ اره های نواری با زاویه دندانه °۱۰ درجه بسیار عالی می باشد، تیغ اره های نواری M۴۲ با زاویه °۱۰ درجه میتواند طیف وسیعی از فولاد های آلیاژی با سطح مقطع کوچک، متوسط و بزرگ را برش بزند.
بیشترین حمل براده و نفوذ پذیری در بین تیغ اره نواری، تیغ اره نواری با زاویه دندانه °۱۶ درجه می باشد، از تیغ اره های نواری M۴۲ با زاویه دندانه °۱۶ درجه میتوان برای برش انواع فولاد های آلیاژی سخت با سطح مقطع بزرگ، انواع لوله صنعتی با گوشت کار بالا استفاده نمود.

آرکا صنعت برش اطلس

دندانه های از پشت تیز شده می توانند باعث بهبود عملکرد براده برداری و افزایش نفوذ پذیری در فولاد شوند، از تیغ اره های نواری با زاویه دندانه °۱۰ درجه از پشت تیز شده بهتر است برای برش انواع فولاد های آلیاژی و سوپر آلیاژی با سطح مقطع متوسط و بزرگ استفاده شود.
پر قدرت ترین دندانه بین دندانه های تیغ اره نواری M۴۲ بوده و قابلیت برش انواع فولاد آلیاژی و سوپر آلیاژی نظیر فولاد با پایه نیکل، کروم و تیتانیوم و دیگر فولاد های مشابه را دارا می باشد. نکته: برای نتیجه بهتر باید از دستگاه های اره نواری ستونی استفاده شود
از این تیپ دندانه بیشتر برای برش فلزات غیر آهنی و رنگی نظیر آلومینیوم، مس، برنج و ... در دستگاه های اره نواری عمود بر استفاده می شود، ثابت بودن دندانه توانایی تیزکاری مجدد تیغ اره نواری را آسان تر میکند.
پر کاربرد ترین تیپ دندانه تیغ اره های نواری، دندانه متغیر می باشد، دندانه های متغیر علاوه بر اینکه می توانند بازه برشی وسیع تری را برش بزنند هنگام برش ارتعاش بسیار کمتر و طبعاً صدای برش کمتری نسبت به تیغ اره های نواری با دندانه ثابت دارند.